JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO ĆWICZEŃ?

To już kolejny raz, kiedy postanawiasz, że zaczynasz regularnie ćwiczyć i przechodzisz na zdrowe odżywianie, jednak zapał kończy się jeszcze szybciej niż się pojawił? Motywacja do treningu to coś, czego ci brakuje? Oto sposoby, które pomogą ci się zmotywować i wytrwać w postanowieniach.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Jedna trzecia Polaków próbowała kiedyś przejść na zdrowy styl życia  i zadbać o własną sylwetkę. Tylko jeden na dziesięciu Polaków systematycznie uprawia sport lub jest aktywny fizycznie i dba o swoją kondycję. Zamiast dręczyć się wyrzutami sumienia i ciągłym zaczynaniem „od  poniedziałku”, wypróbuj sprawdzonych sposobów, dzięki którym zmotywujesz się do treningu i wytrwasz.

1. Zacznij od dzisiaj

Jutro będzie futro. To nie prawda, że od poniedziałku będzie łatwiej. To dziś czujesz emocje, które cię motywują, więc wykorzystaj je do działania i przestań odwlekać to, co ciągnie się za tobą od dawna. Odkładając coś na później, ryzykujesz, że znów nie będzie ci się chciało. Dlatego, najlepszą metodą, by zrobić trening, który przekładasz od dawna jest zrobienie go dziś. Nie musi to być godzina. Na początek wystarczy 10 minut.

2. Ćwicz z muzyką

Często można spotkać ćwiczących, biegających czy jeżdżących na rowerze przy muzyce.W takt ulubionych utworów można trenować dłużej i mocniej. Zabieraj swoją ulubioną muzykę na trening. Ważne jest by utwory były ci dobrze znane i posiadały stały rytm. Warto sięgnąć po remixy i składanki, których pełno w serwisie YouTube. Do ćwiczeń rozciągających wybierz spokojną muzykę, a do ćwiczeń z większą intensywnością lepiej wybrać mocniejsze utwory z wyraźnym bassem.

3. Wyznacz sobie osiągalne cele

Kiedy wracasz do sportu po dłuższym braku aktywności, najtrudniejsze jest utrzymanie długoterminowej motywacji. Ludzie ogólnie mają tendencję do mierzenia zbyt wysoko i zbyt wcześnie. A kiedy nie osiągną tych celów, upadek z wysoka boli jeszcze bardziej. Oczywiście bez sensu jest oczekiwać, że przebiegniesz maraton po zaledwie dwóch tygodniach joggingu lub wyciśniesz na ławce 100 kg, jeśli pierwszy raz siłownię odwiedziłeś pięć dni temu. Kluczem są stopniowe postępy! Przede wszystkim sporządź plan dostosowany do Twojego aktualnego poziomu, abyś nie stracił motywacji. Rozwijając się pomału, utrzymasz zapał i będziesz mógł krok po kroku zmierzać w kierunku swojego celu.

4. Wygospodaruj czas na ćwiczenia i wykorzystaj go

Nie masz czasu? Świetna wymówka. Oceń swoją sytuację (na spokojnie): ile godzin w ciągu dnia spędzasz ze smartfonem w ręku, oglądając telewizję lub siedząc przy komputerze? Cały ten czas mógłbyś z łatwością poświęcić na sport. Pora na stopniową zmianę nawyków. Zoptymalizuj swój dzień – na początek daj sobie 30 minut rano przed pójściem do pracy lub wieczorem przed kolacją na ćwiczenia, które najbardziej do Ciebie przemawiają. Przejdź się lub przebiegnij wokół bloku, poćwicz brzuch, zrelaksuj się podczas sesji jogi albo pilatesu. Mała wskazówka: wyłącz wszystkie urządzenia multimedialne przed treningiem w domu lub na siłowni – w ten sposób unikniesz wszelkich, choćby najmniejszych pokus, by łapczywie zerknąć w ekran.

5. Notuj swoje postępy

Na co dzień i po kilku tygodniach ćwiczeń możesz mieć wrażenie, że nie robisz postępów i że cały Twój wysiłek idzie na marne. To najlepsza droga do utraty motywacji i poddania się. Nie pozwól na to! Aby utrzymać motywację i dostrzec swoje postępy, uzbrój się w mały notes – możesz w nim zapisywać wszystko, co osiągnąłeś na poszczególnych treningach. Czytając te wpisy po kilku dniach czy tygodniach, wkrótce zdasz sobie sprawę z tego, jak daleko zaszedłeś. Cóż może być bardziej motywującego od uświadomienia sobie, że zaledwie trzy miesiące temu mogłeś biec ciągiem tylko przez 20 minut, a teraz robisz 10 km bez zatrzymania?

Jak prowadzić dziennik treningowy? Aktualizacja ... - LepszyTrener.pl

6. Określ wskaźniki efektywności

Jedną z najważniejszych rzeczy, kiedy chcesz utrzymać sportową motywację, jest mierzenie swoich postępów. Uwielbiasz biegać? Spróbuj poprawić swój czas na 5 lub 10 km. Kręci Cię trening siłowy? Pobij swój rekord w pompkach czy podciągnięciach. Jesteś zapalonym tenisistą? Zagraj z przeciwnikiem, który kilka miesięcy temu wydawał Ci się niepokonany. Im bardziej zbliżysz się do celu, tym większą satysfakcję odczujesz.

7. Uprawiaj sport z innymi

Trudno mieć frajdę z treningu, ćwicząc samotnie w kącie. Ale jest proste rozwiązanie: zmobilizuj osoby ze swego otoczenia do wspólnego treningu. Ćwiczenie z innymi pobudzi Cię do działania, a odwołanie treningu będzie trudniejsze, gdy będziesz na niego umówiony z przyjacielem. Możesz też spróbować sportów zespołowych, które zmuszą Cię do tego, byś się zaangażował. Możliwości jest mnóstwo: piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka… Będąc częścią drużyny, masz też kolegów z zespołu, którzy liczą, że będziesz się pojawiał na treningach i meczach, co sprawia, że nie tak łatwo jest znaleźć dobrą wymówkę, by się nie ruszać.

Sporty zespołowe dla dzieci i korzyści z nich wynikające - Jesteś Fit

8. Kup sobie nowy sprzęt sportowy

Zakup najnowszego sprzętu sportowego (nowej rakiety tenisowej, nowych butów, nowego zestawu pływackiego itp.) często sprawia, że masz ochotę jak najszybciej wypróbować świeży nabytek! Połóż swój sprzęt w widocznym miejscu: na łóżku, w salonie itp. Dzięki temu będziesz chciał go czym prędzej użyć.

9. Nagradzaj się za ćwiczenia

Sport to coś więcej niż cierpienie lub poświęcenia. Zawsze dobrze jest się nagrodzić za osiągnięcia, na przykład dobrym posiłkiem, po którym nie będziesz miał poczucia winy. Możesz też kupić sobie przykładowo parę nowych butów sportowych, by uczcić swoje postępy. Ćwiczenia mają być przede wszystkim przyjemnością.

10. Rozbijaj trening na części

Kiedy powracasz do treningów, nie próbuj całkowicie zmieniać swoich nawyków. Powinieneś postrzegać sport nie jako przymus, lecz jako przyjemność, którą będziesz stopniowo dostosowywał do swoich potrzeb. Na początek, aby delikatnie zaburzyć rutynę, może warto rozbić trening na części? Jeśli masz kłopot z wciśnięciem godziny sportu w plan dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, byś poćwiczył dwa razy po pół godziny, odpowiednio do swojego rozkładu zajęć. Lepiej jest ćwiczyć regularnie (3-4 razy w tygodniu) w małych dawkach, niż robić jeden długi, dwugodzinny trening. Regularność to klucz do długoterminowego sukcesu.

Mamy nadzieję, że stosując się do tych porad już nie będziesz odkładał/a ćwiczeń na później i szukał/a wymówek. Trzymamy za Ciebie kciuki i powodzenia! 😀

Źródła: http://www.pawelkolacki.pl/9-sposobow-zmotywowac-sie-treningu/, https://blog.decathlon.pl/sport/fitness/jak-zmotywowac-sie-do-cwiczen-top-10-wskazowek/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: